Szybkie czytanie – czy to działa?

blog

Szybkie czytanie – czy to ma sens? Czy to jest Ci potrzebne? Po co w ogóle szybciej czytać?

Przeciętnie czytamy 150-200 słów na minutę.

Kurs szybkiego czytania pozwoli Ci zwiększyć tempo czytania przy tym utrzymując zrozumienie na podobnym lub nawet wyższym poziomie. W dobie tylu informacji, tylu zajęć dodatkowych, a także przy łączeniu tego z czasem wolnym, spotkaniami ze znajomymi, może być ciężko. Wielu uczniów zamiast po lekturę, sięga po streszczenie, bo wie, że nie przeczyta „Krzyżaków” w dwa dni, a byłoby to możliwe, naprawdę. Potrzeba tylko cierpliwości i pracy, a ćwiczenia same przyniosą efekty. Życie byłoby o wiele prostsze, gdyby gruba powieść zajmowała nam góra dwa wieczory, prawa?

Jak czytać szybko? –kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność i praca. Ja sam daję gwarancję, że po ukończeniu kursu zwiększysz tempo czytania minimum pięciokrotnie. Sumiennie wykonywane ćwiczenia dadzą Ci gwarancję dobrego zrozumienia tekstu, który przeczytasz dużo szybciej niż w chwili obecnej.

Jakie są korzyści płynące z szybkiego czytania?

  1. Przestaniesz się stresować nauką – będzie ona przychodziła łatwiej, stanie się przyjemniejsza i bardziej przyjazna dla ucznia.
  2. Przekonasz się, że czytanie w tempie 800 czy 1000 słów na minutę to nie żadne czary, a umiejętność, którą możesz nabyć w kilka tygodni.
  3. Przestaniesz rozmyślać o niebieskich migdałach w czasie czytania książki.
  4. Zaczniesz chętniej czytać, nie tylko szkolne lektury.
  5. Nauczysz się jak trafnie wybierać teksty w księgarni czy bibliotece.
  6. Zapomnisz raz na zawsze o błędnych nawykach, których uczą w szkole. Kiedy uczysz się czytać – czyli do 11 roku życia – utrwalasz pewne nawyki, których ciężko się pozbyć. W dorosłym życiu, kiedy posiadasz bogate słownictwo i większą możliwość przyswajania treści, te przyzwyczajenia nie są ci już potrzebne – a nawet utrudniają czytelnicze życie.
  7. Pisanie referatów czy sprawozdań stanie się łatwiejsze, bo korzystanie z kilku źródeł naraz stanie się zdecydowanie prostsze.
  8. Zaczniesz mieć więcej czasu dla siebie.
  9. Zwiększysz pewność siebie.
  10. Zaczniesz dostawać lepsze oceny, łatwiej będzie Ci wykorzystywać umiejętność czytania w życiu zawodowym.

Wybór należy do Ciebie, korzyści jednak przemawiają do wielu uczniów, którzy teraz dostają bardzo dobre oceny i mają wreszcie czas dla siebie.

Na sam koniec ciekawostka – Napoleon Bonaparte był mistrzem szybkiego czytania. Być może ta umiejętność zaprowadziła go na szczyt?

Miłego dnia i do napisania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *